^Back To Top

  • Passau, Wienn, Plzeň, Cheb, ...

    - zahraničné cykloakcie, Merida Bike Adventure, Nova Author Cup, Salzkammergut trophy...

  • cyklotúra úcty - Hejce

    - jarná cyklotúra úcty Trebišov – Hejce a späť. Spojená je s položením vencov k pomníku 42 vojakov, ktorí zahynuli pri leteckej katastrofe pri návrate z mierovej misie v Kosove a pri príležitosti ukončenia druhej svetovej vojny..

  • Tokaji, Füzer, Kalandpark, ...

    - výjazdy do susedného Maďarska

Monday, 29. November 2021

momentálne je pripojených

Práve tu je 19 návštevníkov a žiadni členovia on-line

rrart studio 00401 

 

bike letak-copym

 

športové okuliare

opti24 logo header

 

Rychlebské stezky

„ ... alebo jazdenie s pridanou hodnotou“

 Po tom čo nám organizátori Bike Adventure naordinovali pre tento rok územie okolo Králického Sněžníku, všetkým nám bolo hneď jasné, že ten víkend nebude mať dva, ale tri dni.

 Areál Rychlebských stezek je totiž vzdialený len necelých 70 km od Dolní Moravy. Otázkou bolo len to, či si čerešničku necháme až na pondelok, alebo ju zjeme ešte v piatok pred pretekmi. Pavel navrhol, schválil a rozhodol jednohlasne, že Rychlebky sa pôjdu až v pondelok.

01

Partia miestnych nadšencov začala budovať túto unikátnu stavbu po viac ako ročných prípravách v r. 2009. U našich západných susedov sa takýmto nápadom zjavne darí a byrokracia okolo toho je asi znesiteľná, ak sa za pár rokov podarilo vybudovať v okolí obce Černá Voda v Jeseníkoch vyše 40 km kvalitných tratí vrátane zázemia s infocentrom, občerstvením a požičovňou kvalitných fullodpružených bajkov značky GT.

02

Stavitelia spolupracovali s Lesmi ČR, Olomouckým krajom, samosprávou a úradom práce. S pomocou historických nemeckých máp sa im podarilo čiastočne obnoviť jestvujúce lesné chodníky, no najmä vybudovať kilometre nových singltrekov rôznej náročnosti. Okrem skupiny nezamestnaných bolo hlavným zdrojom pracovnej sily množstvo dobrovoľných brigád, ktoré sa tam organizujú dodnes.

03

Bolo by to dnes možné aj u nás? Bojím sa, že ak by v tom neboli zamontované eurofondy, ani pes by u nás po takom projekte neštekol L. Aj keď si myslím, že napr. v košických mestských lesoch okolo Jahodnej a hotela Bankov sú terény na to ako stvorené.

04

Po minuloročnej jesennej premiére v Jizerských horách na „Singltreku pod Smrkem“ sme sa považovali za skúsených jazdcov, no v balíku sme teraz mali aj náš dorast, ktorého reakciu na tento typ jazdenia bolo dosť ťažko predvídať. Aby som riziko nespokojnosti v našej rodine znížil na minimum, vopred som rezervoval Ľubošovi poriadnu mašinu, len aby jeho sklamanie bolo čo najmenšie.

05

 Celý špás začína tým, že asi hodinku sa treba venovať naberaniu výšky. Zo základne vo výške asi 300 m n.m. sa bolo treba vyšplhať o 400 m vyššie. Koniec toho stúpania bol už po kameňoch a ležatých rebríkoch, ktoré fajšmekri jazdia. My sme ich kráčali.

06

 Na rozcvičenie nám mal poslúžiť zelený trail s tajomným názvom „Tajemný“. Mladí poodomykali všetky vidlice a pustili sa dopredu. Ja s Pavlom, ako skôr narodení, sme to istili zozadu. Pavel po pár stovkách metrov vyhlásil, že „ve svém věku tohle nemá zapotřebí“ a rozhodol sa to odkráčať aj smerom z kopca. Musím mu dať za pravdu, že tých kameňov, balvanov a šutrov tam bolo príliš. To nebolo jazdenie, ale vyhýbanie sa kameňom. To sa môžeme nabudúce pustiť aj po „Stezkách Lomnického štítu“.

Aké bolo naše prekvapenie, keď na prvom odpočívadle naši mladí, najmä Marek s Ľubošom, chrostali od radosti. A to som sa bál, kam nás asi pošlú za to, že sme ich tam vytiahli. Ľuboš údajne aj preletel cez predné koleso, no zjavne bez následkov. Ufff.

Ťažko bolo odhadnúť, čo nás čaká po odtajnení „Tajemného“. O traile Wales sme vedeli, že je ešte náročnejší, tak sme to radšej otočili doľava na Superflow.

07

 To už bola iná káva. Šotolinka, klopenky, hupíky, mostíky ... Všetko krásne označené, upravené, primerane vyspádované bez nebezpečenstva poistnej udalosti. Niektoré klopenky boli síce dosť zatvorené a dalo sa z nich vyletieť, no to sa našťastie nikomu nepodarilo a až do konca sme si to patrične užívali.

08

 09

 Po vylezení z lesa bolo najmä na tvárach našich mladých vidno, že akcia sa vydarila a dobré jedlo a pitie v príjemnej hospůdke si všetci zaslúžime.

 

10

 11

 Ako býva pekným zvykom v českých krajoch, po takejto akcii v krásnom počasí sa priam žiada prírodné kúpanie. V celom okolí je viacero zatopených lomov. Nebolo vôbec ľahké jeden z nich nájsť, motali sme sa po okolí ako dezorienťáci, no nakoniec sa nám podarilo okúpať.

12

 Po klasických MTB maratónoch sme jeden predĺžený víkend venovali dvojdňovému orientačnému maratónu zakončenému rychlebskými singltrekmi. Každá z týchto troch disciplín má svoje čaro. Klasické maratóny sú nonstop makačka na plný výkon od štartu do cieľa, kde sú kritériom len čas, rýchlosť a vysoký krútiaci moment. Orienťáky sú maratóny s pridanou hodnotou. Tou je práca s mapou, taktika, správna voľba trate, šikovnosť a chytrosť. Sú to také smart-maratóny kde aj pri najazdení menej kilometrov sa dá nazbierať viac bodov a tým urobiť lepší výsledok. Singltreky sú za odmenu. Zážitkové jazdenie, maximálne splynutie s bajkom a traťou, menej športu a viac zábavy. Sú to výnimočné trate pre fajnšmekrov, ktorí chcú zažiť niečo viac.

 

foto a text: LB 2013

foto: www.rychlebskestezky.cz

<< späť

Copyright © 2013. www.cyklotv.sk  Rights Reserved.