^Back To Top

  • Passau, Wienn, Plzeň, Cheb, ...

    - zahraničné cykloakcie, Merida Bike Adventure, Nova Author Cup, Salzkammergut trophy...

  • cyklotúra úcty - Hejce

    - jarná cyklotúra úcty Trebišov – Hejce a späť. Spojená je s položením vencov k pomníku 42 vojakov, ktorí zahynuli pri leteckej katastrofe pri návrate z mierovej misie v Kosove a pri príležitosti ukončenia druhej svetovej vojny..

  • Tokaji, Füzer, Kalandpark, ...

    - výjazdy do susedného Maďarska

Monday, 29. November 2021

momentálne je pripojených

Práve tu je 23 návštevníkov a žiadni členovia on-line

rrart studio 00401 

 

bike letak-copym

 

športové okuliare

opti24 logo header

 

7. Oravský cyklomaratón 2014
... a opäť o kúsok lepší ako minule ...

Minulý rok sa podaril cykloorganizátorom na Orave skutočne husársky kúsok. Dve najlepšie cyklistické akcie, ktoré sa na Orave organizujú sa im podarilo vtesnať do jedného termínu.

Najstaršia cykloturistická akcia na Slovensku „Okolo Tatier“ a jeden z najlepších MTB maratónov sa konali v jeden a ten istý víkend. Písal som o tom presne pred rokom: http://www.cyklotv.sk/index.php/mtb-reporty/12-6-oravsky-cyklomaraton-2013
Tento rok sa im podarilo včas dohodnúť, aj keď pôvodne opäť hrozilo, že obidve akcie budú okolo 14.6.2014. Našťastie kubínčania to včas posunuli, a nielen cyklisti ale aj počasie ich za to patrične odmenilo. Lepší termín a krajšie počasie sa už snáď ani nedalo... Navyše v posledných rokoch obidvom akciám úspešne začína konkurovať nádherný horský triatlon Oravaman, na ktorom sa v tomto roku zúčastní aj veľa cyklistov.
01
Na Orave teda vznikla trojica silných a významných akcií s medzinárodnou účasťou: najstaršia a najväčšia cykloturistická akcia Okolo Tatier (už 47. ročník, do 1000 účastníkov), jeden z najkrajších maratónov horských cyklistov Oravský cyklomaratón v Dolnom Kubíne (7. ročník, 601 pretekárov + 249 detí) a nakoniec Oravaman, ktorý oslavuje iba svoje 4. narodeniny, tento rok sa z neho stal polovičný Ironman a medzi účastníkmi sú aj svetové hviezdy triatlonu (spolu asi 650 pretekárov). Rozmach cyklistiky na Orave sa začína podobať vyspelým cyklistickým krajinám a nie je to len preto, že Peter Sagan má frajerku z Dolného Kubína :). Slovo „cyklista“ tu už konečne prestáva byť hanlivou nadávkou.
02

03

04
Už pri prezentácii v kubínskej Kolibe bolo jasné, že všetko bude opäť klapať na 100%. Blesková registrácia, šikovné asistentky, výborne značená trať, ... a jedna maličkosť ako bonus navyše. Čip sme si už nemontovali na prednú vidlu, zalisovaný bol priamo na zadnej strane štartovného čísla. Maličkosť, ale poteší.
05
Trať bola tento rok opäť v tradičnom osmičkovom tvare s križovatkou v Malatinej. Jedinou zmenou bolo, že východná časť osmičky sa išla opačným smerom. Bolo celkom príjemné vyšľapať si strmé kamenné zrázy, na ktorých sme v minulých rokoch takmer uvarili brzdy a mali tam aj rôzne mimoriadne, takmer poistné udalosti. Zaujímavé boli aj lúčne bažiny blízko severného ústia krásnej Prosieckej doliny, ktoré sme zvyčajne jazdili z kopca, teraz sme ich museli vyšľapať a brzdy sme naozaj nepotrebovali.
06
Po dosiahnutí najvyššieho bodu trasy na 21. km (asi 1050 m n.m.) to už mala byť najmä nádherná vyhliadková jazda s panorámou Choča a Rozsutca v pozadí. Na tomto maratóne bolo aj teraz nezvyčajne veľa fotografov, ktorí si za tie roky vedia nájsť tie najlepšie miesta a tak naozaj bolo z čoho vyberať. Tie zábery sú oslavou horskej cyklistiky a horskej krajiny súčasne.
07

08

09
Vyhliadková jazda sa každý rok končí na tom istom mieste. Občerstvovačka v Pucove je znamením, že sme tesne pod Vendelínom. Takmer 1,5 km dlhé stúpanie s prevýšením asi 200m, rozbitá poľná cesta po vyše 30 km a 2 hodinách jazdy v nohách. Doteraz som nenašiel žiadny gél ani tyčinku, ktoré by ma vytiahli na tento kopec. Marián šiel len najkratšiu 25 km trať „do pohody“ a údajne to celé vyšľapal v sedle.
10

11
O Zlati ani nehovorím. Dva týždne predtým si dala do tela jeden z najťažších maratónov v Európe Sella Ronda Hero, kde sa na trati 62 km (3300 m výškových) vytrápila za 7:39 hod. Tak ako je na všetkých fotkách z Hero s úsmevom, tak vysmiata bola určite aj na vrchu Vendelína. Musel to byť pre ňu veľmi smiešny kopček po tých nekonečných strmých zjazdovkách v Dolomitoch.
12

13
Ja som si to celé snažil užiť čo najviac, aj keď som spočiatku váhal, či je dobré týždeň pred Oravamanom sa vytrápiť v takých kopcoch. Dal som si záväzok neuvariť sa, ísť max. na 75% výkonu, a tak som sa počas jazdy mohol venovať aj fotografom a pozdravom pre čitateľov. Nie je to dojazd do cieľa a vôbec nie som prvý, no prečo sa nepotešiť aspoň z toho, že veľa jazdcov je ešte za mnou?
14

15
Do cieľa to došlo už akosi samé, žiadne kŕče, žiadna dehydratácia, ba aj čas sa mi zdal podozrivo dobrý. Minulý rok som chválil ideálne počasie, výborné značenie, množstvo dobrovoľníkov, fotografov a pekných fotiek, kameru na motorovom rogale, chutné jedlo a pitie, ...
Tento rok by som k tomu pridal niečo navyše. Z horskej cyklistiky sa stáva šport pre dievčatá a ženy. Už minulé roky to stálo za povšimnutie, no tento rok sa z toho stalo pravidlo.  Až pri prezeraní fotiek z trate som zistil, koľko sympatických, upravených a zjavne vytrénovaných báb sa tam pohybovalo. No posúďte sami.
16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

Ešte sále si myslíte, milé dámy, že v cyklistickej prilbe by ste vyzerali hlúpo? Alebo že spotené a zablatené telo je niečo odpudzujúce? Tie dámy na predchádzajúcich fotkách, asi nielen podľa mňa, vyzerajú výborne!

foto a text: LB 2014
foto: www.cykloklubdk.sk

<< späť

 

Copyright © 2013. www.cyklotv.sk  Rights Reserved.