^Back To Top

  • Passau, Wienn, Plzeň, Cheb, ...

    - zahraničné cykloakcie, Merida Bike Adventure, Nova Author Cup, Salzkammergut trophy...

  • cyklotúra úcty - Hejce

    - jarná cyklotúra úcty Trebišov – Hejce a späť. Spojená je s položením vencov k pomníku 42 vojakov, ktorí zahynuli pri leteckej katastrofe pri návrate z mierovej misie v Kosove a pri príležitosti ukončenia druhej svetovej vojny..

  • Tokaji, Füzer, Kalandpark, ...

    - výjazdy do susedného Maďarska

Friday, 14. May 2021

momentálne je pripojených

Práve tu je 171 návštevníkov a žiadni členovia on-line

rrart studio 00401 

 

bike letak-copym

 

športové okuliare

opti24 logo header

 

Singltrek pod Smrkem.
... alebo keď sa dospelí chlapi tešia ako malé deti ...


Čo to znamená keď sa povie „singltrek“? Na Slovensku je to ešte stále slovo zo slovníka cudzích slov, nič podobné čo by stálo za reč u nás vybudované nie je.

Ak sú nejaké singláče, sú to skôr prírodné úzke cyklotrasy, kde človek ani netuší aká zrada ho čaká za najbližším stromom alebo kameňom.

01 logo

V Severných Čechách na Frýdlantsku, v bohom zabudnutom kúte Česka, tam kde ani pražské muchy nedoletia, si ľudia z Lesov ČR a miestnej samosprávy zaumienili vybudovať niečo, čo by pritiahlo ľudí. Spojili sa s istým pánom Kvasničkom, ten oslovil svetového odborníka v tejto oblasti, istého p. Davisa. Výsledkom bolo to, že v r. 2009 bolo otvorených prvých 20 km jednosmerných, necelý jeden meter širokých lesných cestičiek. Ďalšie úseky boli už ako česko-poľský projekt podporené z fondov EU. Dnes je v okolí Nového Města pod Smrkem hotových takmer 80km, z toho tretina leží v Poľsku.

02 singltrek
Singltrek pod Smrkem je múdro vymyslený a kvalitne postavený

Už v lete, po tohtoročnom Bike Adventure na Křivolátsku sme urobili jeden márny pokus o vyskúšanie tejto atrakcie. Ten sa pre nedostatok času a dobrého počasia nevydaril. Písal som o tom na konci svojej tohtoročnej reportáže z Bike Adventure 2012 na cyklotv.sk.
Druhý pokus sme mali naplánovaný pred každoročnou rozlúčkou so sezónou v Jizerských horách na Nova Author Cupe 2012. Museli by z neba padať staré hrdzavé bicykle aby sme tento plán nedodržali. Na jeho dodržanie sme boli až príliš nadržaní :).

03 pred startom
nástup na singltrek


V piatok 12.10. sme teda pod Pavlovým velením nastúpili na trasu najnovšieho asi 11 km úseku, ktorý bol otvorený len pred pár týždňami. Je taký nový, že jeho trasa ešte ani nie je na mape tratí na oficiálnej webovej stránke singltreku. Naplánovali sme si ľahkých rozcvičkových 40 km, tak aby sme na druhý deň boli plne funkční na hlavnom preteku.

04 singltrek 
stromy, skaly a singltrek medzi nimi ...


Prvé kilometre dosť boleli, lebo po štvrtkovom večernom zvítaní v hoteli Epocha nebola naša krv ešte úplne vyčistená od zmesi dobrého piva, Metaxy a 50-ročného vizovického koňaku. Ten stál na barovom regáli nedotknute určite zopár rokov. Kým sme neprišli my. Barmanka bola večer nadšená z peknej tržby, jej šéf nám ráno pri raňajkách ponúkal opäť 50-ročný prípitok, čím provokoval najmä moju bledú tvár :). Počas nedávnej prohibície sa Česi sťažovali, že im tržby prudko klesli, tak sme im proste chceli iba pomôcť to opäť naštartovať ...
Oveľa pomalšie sme štartovali a rozbiehali sa v piatok na úzkych lesných cestičkách. Ak koňak zreje v sude 50 rokov a je teda ešte o pár rokov starší ako my, nie je ľahké ho z tela dostať za pár hodín. Prvé kilometre cestičiek boli ešte viac pokrútené a zvlnené ako ich odborníci postavili, stromy a kamene nám spočiatku akoby samé skákali do cesty, ledva sme sa im stíhali vyhýbať. Ako koňakom najviac postihnutý, kričal som zozadu, že singltrek sa nemá jazdiť v kuse, neprišli sme sem umrieť rozmlátení na strome.


05 Pavel 
Pavel ...

 06 Slavo
... Slávo ...

Po pár prestávkach, po prvých pár kilometroch a po úplnom vytriezvení sme si začali užívať to, na čo sme sa najviac tešili. Krásne naprojektované a precízne postavené lesné cestičky, ktoré neboli ani príliš strmé ani príliš ploché. Oblúky v tesnej blízkosti stromov a skál neboli ani príliš krkolomné, ani príliš nudné.
Ako úplní amatéri sme po pár hodinách zisťovali, že naša rýchlosť sa zvyšuje, že každú smerovú aj výškovú nerovnosť si užívame presne v duchu hesla skúsených jazdcov: „nechte kolo jít“. Stúpania aj klesania sú geniálne postavené tak, že do mierneho stúpania si človek udrží švih, z kopca zas nehrozí rýchlosť vyššia ako bezpečná. Jasné, že sa treba mať na pozore a prsty pracujú s brzdovými páčkami bez oddychu, no človek so správnym množstvom pudu sebazáchovy stále cíti, že je pánom situácie, že má veci pod kontrolou.


07 Marian 
... Marián ...

 08 Hary
... a Hary


Až na dva prípady to platilo aj pre nás. Najprv Slávo nezvládol dvojskok, keď prvý z nich údajne skočil, no s tým druhým nerátal. Z prekvapenia sa pozbieral s Mariánovou pomocou. Až večer sme na jeho stehne mohli obdivovať celkom veľký cestný lišaj :). Druhú nezvládnutú myšku medzi stromami nám predviedol Hary, ktorý sa okolo jedného z nich omotal. Aj toto sa obišlo bez následkov. Viac som bál o ten strom ako o neho :) .


09 Obri sud 
priamo na trati sa dá najesť


Vybavenosť tohto areálu ešte nie je úplná, no dať si obed priamo na trase nie je problém. V „Obřím sudu“ sme doplnili energiu a vydali sa na opäť na trať.

10 singltrek
Pavel nás upozorňoval, že to najlepšie nás ešte iba čaká. Nechcelo sa mi veriť, že môže byť nejaký úsek vybudovaný ešte vymakanejšie ako tie pred obedom. Pavel je ale v tomto perfekcionista a to čo pripravil na záver naozaj stálo za to. Je to časť najnovšieho úseku na Hejnickom hrebeni od chaty Hubertka až k cípu čiernej trate medzi Lázňami Libverda a obcou Hejnice. To bolo skutočné vyvrcholenie, pri ktorom sme sa aj v našom veku nehanbili za výkriky radosti priamo počas jazdy. Presne tak ako mi to Pavel napísal do sms po Bike Adventure: „zažili jsme bikerskou nirvánu“. Teraz už aj my vieme, o čom vtedy písal ...

11 singltrek
Za všetky superlatívy na záver snáď len jedno objektívne konštatovanie: v tomto roku bol areál Singltrek pod Smrkem zaradený medzi sedem najlepších destinácií pre terénnu cyklistiku na svete.

foto a text: LB 2012
foto: internet, www.singltrekpodsmrkem.cz

Copyright © 2013. www.cyklotv.sk  Rights Reserved.