^Back To Top

  • Passau, Wienn, Plzeň, Cheb, ...

    - zahraničné cykloakcie, Merida Bike Adventure, Nova Author Cup, Salzkammergut trophy...

  • cyklotúra úcty - Hejce

    - jarná cyklotúra úcty Trebišov – Hejce a späť. Spojená je s položením vencov k pomníku 42 vojakov, ktorí zahynuli pri leteckej katastrofe pri návrate z mierovej misie v Kosove a pri príležitosti ukončenia druhej svetovej vojny..

  • Tokaji, Füzer, Kalandpark, ...

    - výjazdy do susedného Maďarska

Friday, 14. May 2021

momentálne je pripojených

Práve tu je 99 návštevníkov a žiadni členovia on-line

rrart studio 00401 

 

bike letak-copym

 

športové okuliare

opti24 logo header

 

Nova Author Cup 2012
... alebo to najlepšie na koniec (sezóny) ...

Tak ako profíci na cestách majú začiatkom roka svoje jarné klasiky, tak si my nedokážeme predstaviť koniec sezóny bez toho, aby sme sa nezúčastnili našej jesennej klasiky – Nova Author Cupu (NAC) v Jizerských horách v Severných Čechách. V sobotu 13.10.2012 sa jazdil už jeho 17. ročník.

 01 mapa 2012

02 profil 2012

Aj tento rok sme tam nemohli chýbať v osvedčenej dvojici, plus k nám pribudli dvaja debutanti na tejto akcii – Slávo a Hary. Obaja už o tejto akcii príliš veľa počuli a čítali, takže nadišiel čas aby si svoju premiéru konečne odjazdili.
 03 hary 04 slavo

Partia sa zišla výborná, doplnili ju všetci tradiční účastníci z Prahy. Keďže sme si to chceli ešte pred uložením sa na zimný spánok poriadne užiť, prvýkrát sme si tento víkend predĺžili aj na piatok. Deň navyše sme využili na rozjazdenie na Singltreku pod Smrkem, o čom som písal na tejto stránke nedávno.

Po výdatnom piatkovom tréningu sme sa tešili na sobotu a s malými dušičkami sa modlili ku všetkým meteorologickým Aladinom dúfajúc, že dlho predpovedaný dážď sa vyleje na Jizerky o niečo skôr ako bude ráno odštartované. Boli sme vyslyšaní, dážď ráno ustal okolo 4:00, po ňom vykuklo slnko, unavené jesenné listy na stromoch sa takmer nehýbali. Teplota začala stúpať v údoliach k milosrdnej desiatke nad nulou. Takmer s istotou sme vedeli, že v dolinách dnes nezmokneme a na hrebeňoch hôr nezmrzneme. To mokré a ľadové svinstvo, ktoré sme si tu užili pred rokom sa určite nezopakuje.

 Výdatne naraňajkovaní a vysmiati sme sa z nášho hotela vybrali do dedinky Jozefův důl, ktorá má ledva 500 obyvateľov (aj to možno vrátane psov a mačiek). Jeden deň v roku sa z tejto vesničky stáva takmer mesto. V sobotu ráno stálo na štarte NAC na hlavnej ulici 3694 bikerov. Všetky hotely, penzióny, chalupy, priváty, ... proste všetky voľné postele v okruhu snáď 20 km boli určite beznádejne obsadené.

 Aby sme sa na trati neušľapali, aby sa pretek niekde v užšom mieste nezašpuntoval, štart už tradične prebieha vo vlnách po 600 kusov v trojminútových odstupoch. My, starí mazáci, ktorí sme tam už niečo odjazdili, sme sa s našimi číslami okolo tisícky dostali do druhej vlny. Prvoročiaci s číslami cez 2600 (Slávo a Hary) si museli počkať. Štartovali 9 min. po nás, no bol by som si vsadil, že títo dvaja vymakanci nám pár kilákov pred cieľom ukážu svoje „koncové svetlá“.

 Ešte väčší rešpekt som mal z Pavla, ktorý sa po dlhých rokoch konečne dal presvedčiť, aby svoju preplácanú 10 ročnú a možno 20 kilovú meridu konečne vymenil za niečo novšie. Bál som sa, že keď objaví silu a rýchlosť nových bikov, roztrhá nás všetkých na handry. V sobotu na singli sa zoznámil s predvádzačkou od Spešla, vyzeralo to, že sa opäť raz v živote zamiloval. Zlé jazyky tvrdili, že aj v noci pred pretekmi sa s ňou tajne maznal :). Keď jeho novú lásku videl ráno na štarte Kuba, zhodnotil to asi takto: „Konečně jsi ten svůj alegorický cirkus vyměnil za kolo dražší než moje auto“ :).
05 pavel06 kuba

Pavel ma pár minút pred štartom navyše šokoval svojou novou taktikou, na ktorej určite pracoval celý rok: „Spočátku půjdu zadrženě. Pak kolem 40. kilometru začnu zrychlovat a pár kiláků před cílem se budu těšit na vaše skleněné ksichty, když vás budu předjíždet“. Dnes je to na smajlíka, no vtedy šiel z neho strach :). Stanovil som si nový a hlavný cieľ toho dňa: poraziť Pavla!

 Moja taktika bola od začiatku jasná a jednoduchá ako televízne odpovede našich hokejistov. „Dám do toho všetko“. V duchu tohto hesla som v húfe našej vlny vyšľapal úvodné 5 kilometrové stúpanie k priehrade. V tom mnohostupe, keď lakeť na lakti vedľa seba jazdili desiatky zadýchaných a ešte stále nadržaných bikerov, v tej obrovskej mase som ani netušil kto z našich je predo mnou a kto za mnou. Bol som si takmer istý, že minimálne Marián šiel dopredu a tak som sa celý čas snažil držať a zvyšovať tempo.

07 marian 08 lubo

 Po 12. kilometri sme sa dostali na 1000 m n.m. a stále okolo mňa samé cudzie tváre. Na prvej občerstvovačke na 25. km ani nohy z našich. Bolo po daždi, vlhkosť vzduchu stále vysoká, bidon takmer plný, tak som ju len preletel. Druhá oživovačka bola na 52. km, prefičal som aj cez ňu bez zastavenia. Nešlo mi do hlavy, že nasadili také vysoké tempo. Okrem toho prichádzal čas, kedy mal okolo mňa prehrmieť Pavel a tak som si pomaly začal trénovať nejaký vhodný výraz tváre, len nie „skleněný ksicht“. Tú radosť mu neurobím!  
 S takouto vervou som sa za krásneho slnečného počasia dovalil až do cieľa, kde som hneď začal hľadať nejakú vysmiatu známu tvár. Pár minút som sa márne snažil a tak som sa vrátil k cieľovej bráne. Po asi 6 minútach sa konečne dovalil Pavel, ktorý sa dosť divil, že som jeho taktike nevyhovel a namiesto plánovanej sklenenej tváre našiel v cieli znudeného, dávno vydýchaného a takmer osprchovaného kamaráta. Hlavný cieľ bol splnený! :).

09 marian

Postupne sa objavovali v cieli Slávo (veľmi pekný výkon), Kuba (celý bol nejaký „nachcípaný“), Hary (aj majster tesár sa niekedy ... vozí dlhšie), no a skokan roka – ale opačným smerom: Marián. Ten si opäť vybral úplný sortiment brušno – črevno - tráviacich problémov s dvomi či tromi vyprázdňovacími zastávkami. Celé to „potvrdil“ defektom hneď na 5. kilometri. A to si ešte v piatok kúpil nové plášte a neskoro večer ich menil, len aby mal istotu, že nepichne! Pichol a vytrápil sa ako pes, v cieli to bolo na ňom vidno.

10 v cieli

Slávo ... Hary ... Kuba

11 v cieli

Marián ... Slávo ... Hary ... Kuba ... Pavel

Na záver ešte jedno ohliadnutie do Valtíc. Tú nedávnu reportáž z cyklobraní (Kolo pro život) som končil tým, že som tam v súboji na páske porazil jedného pána o 1 sekundu. Volal sa Jirko Krob a na diaľku sme si sľúbili, že si to opäť rozdáme na NAC 2012, že mi tú sekundovú porážku vráti. V tej mase ľudí na štarte NAC som nemal šancu ho nájsť, nevideli sme sa ani na trati a tak som si ho našiel len vo výsledkoch. Chcel by som ho vidieť ako sa zatváril on, keď videl to čo ja. Po tých takmer 3 hodinách jazdy, v súboji na diaľku bol medzi nami opäť veľmi malý rozdiel, necelých 30 sekúnd. Snáď mi prepáči, ale porážku mi nevrátil :). Takže ahoj o rok!

Marián (už mu bolo lepšie :)) ... Slávo ... Hary ... (kde máte pravé ruky?)

12 v cieli

13 v cieli cela banda

Jirko ... Kuba ... Diar ... Pavel ... Slávo ... Hary

Filip ... David ... Marián ... Ľubo

foto a text: LB 2012
foto: www.fotokocian.eu, www.novaauthorcup.cz

 << späť

Copyright © 2013. www.cyklotv.sk  Rights Reserved.