^Back To Top

  • Passau, Wienn, Plzeň, Cheb, ...

    - zahraničné cykloakcie, Merida Bike Adventure, Nova Author Cup, Salzkammergut trophy...

  • cyklotúra úcty - Hejce

    - jarná cyklotúra úcty Trebišov – Hejce a späť. Spojená je s položením vencov k pomníku 42 vojakov, ktorí zahynuli pri leteckej katastrofe pri návrate z mierovej misie v Kosove a pri príležitosti ukončenia druhej svetovej vojny..

  • Tokaji, Füzer, Kalandpark, ...

    - výjazdy do susedného Maďarska

Tuesday, 26. October 2021

momentálne je pripojených

Práve tu je 71 návštevníkov a žiadni členovia on-line

rrart studio 00401 

 

bike letak-copym

 

športové okuliare

opti24 logo header

 

BBB Vlko – Hron cyklomaratón 2013
... alebo ako sa jazdí deň po prietrži mračien ...

Na konci minulej sezóny, ktorú sme končili v Jizerských horách, sme mali všetky časti tela tak vyjazdené, až nám bolo ľúto, že sezóna končí.

 

 

Prišla nekonečne dlhá zima, ktorá preskočila priamo do leta. Jarná príprava bola preto veľmi krátka, takmer žiadna. Po minulé roky sme mali o takomto čase najazdené stovky kilometrov, teraz ledva desiatky. Čo je ale najhoršie, na tých pár jazdách je takmer nemožné správne vymodelovať najmä tie časti tela, ktoré sa dotýkajú bicykla. Najväčším jarným problémom každého bajkera je práve vytvarovanie časti tela dotýkajúcej sa sedadla.

01 pred startom

Takto fyzicky nepripravení a nevytvarovaní sme sa rozhodli, že našim prostatám najlepšie urobí, ak im dáme plnú horskú záťaž. Vybrali sme si na to jeden maratónik, ktorý nám prišiel pod ruky najmä preto, lebo je práve v strede Slovenska a máme tam rovnako ďaleko my z Trebišova ako Slávo z Bratislavy. Kopčeky medzi Zvolenom a Banskou Bystricou nepoznáme, ohlasy na minulé ročníky boli dobré, predpoveď počasia bola slnečná, bolo rozhodnuté. Vybrali sme si 42 km polmaratón so štartom a cieľom v Hronseku. To by malo na úvod stačiť.

02 profil 42km

03 po starte

Počasie síce vyšlo, no to čo sa dialo v piatok deň pred maratónom v okolí Zvolena, to by som na trati veru nechcel zažiť. Nebo sa otvorilo a vylialo zopár pomyselných nebeských kýbľov vody práve na lesy a lúky, kde v tom čase už bola vyznačená naša trať. V sobotu od rána však svietilo slniečko, obloha bola sterilne vyčistená, bezvetrie priam bedmintonové. Na štarte sa človeku nechcelo veriť, že naše naolejované a odľahčené bajky môžu byť v cieli o pár kíl ťažšie. Boli, no nielen v cieli.

04 stupanie po starte

Hneď prvé stúpanie po štarte bolo v našej časti pelotónu lievikom, ktorý sa dal vyšľapať len po svojich. Už po tomto prvom stúpaní sa niektorým prestali točiť kolesá, kto nemal kotúčové brzdy ale klasické véčka, mal ich celé v bahennom zábale. Zábale bahna jemne vypracovaného, takmer tekutého, mazľavého, šmykľavého. Do kopca sa v sedle nedalo, lebo zadná guma by musela mať hroty aby sa mala do čoho oprieť. Z kopca sa dalo, no zadné koleso takmer nikdy nešlo v stope toho predného. Za každým jazdcom zostávali miesto jednej stopy dve.

05 Marian les 06 Lubo les

07 Marian Lubo

Krivdil by som však trati, že bola nezjazdná, boli aj úseky, kde sa dalo pekne pokochať. Trasovanie tohto maratónu ma milo prekvapilo. Bolo to pestré, niektoré úseky až romantické, dvojkoľajnú šotolinu striedali krátke singtreky, kde bolo treba byť v strehu, výška od 300 do 700 m n.m.

08 Slavo

Najkrajšie to bolo pod hrebeňom v okolí Kozlinca, čo je kopec už takmer nad Banskou Bystricou. Odtiaľ to bolo viac z kopca ako do kopca, aj keď tá húsenková dráha okolo 30.km bola na prášky. Taký intenzívny tréning nastupovania a vystupovania z bicykla som ešte nezažil.
Spočiatku sme sa držali všetci traja spolu. Na prvej občerstvovačke sme si spolu pripili a valili sme ďalej. Slávo bol síce mimo „doslechu“, no to mohla byť z jeho strany iba taktika. Jeho profil na Facebooku zahltený takmer dennodennými „runtastickými“ mapkami, najazdenými kilometrami, výškovými metrami a spálenými kilojoulami v okolí Kamzíka, nám velil mať sa na pozore. Útok na naše neslávne pozície sme čakali každou minútou.

09 luka
Keďže sme sa žiadneho ataku nedočkali, urobili sme si s Mariánom v druhom bufáči väčšiu prestávku. Asi za 2 minútky sme do seba niečo naliali, zoškriabali nejaké kilečko blata z prevodov a pobrali sa bez Sláva ďalej. Po 30. km sa mi Marián začal vzďaľovať, lebo sa mi ohlásili lýtka. Nechcel som to hrotiť, tieto príznaky kŕčov sú mi dôverne známe. Prestal som tlačiť na pílu a posledné 3 stúpania som zvládol v hobby-tempe.

10 Marian pred cielom

11 Lubo pred cielom

V cieli som bol v čase 3:15:48 hod., čo bolo vyše 2 minúty po Mariánovi. Slávo nás nechal na seba čakať asi 10 minút. V spoločnosti neslušné, na takto náročnej trati pochopiteľné. Tých zablatených 42 km malo deň po prietrži mračien výdatnosť možno 70 km po suchu.

12 Slavo pred cielom

Bahenný make-up bolo treba v cieli odlíčiť. Nielen z tvárí, ale od hlavy až k pätám. To sme vyriešili na dvakrát. Hrubú očistu sme si zaplatili v tenisovej hale hotela. Keď nás recepčná videla, ináč ako za peniaze to ani možné nebolo. Aj tak sa jej divím, že nás tam pustila a nebála sa, že im upcháme odtoky v sprchách.

13 Marian Lubo ciel

14 Marian Lubo Slavo ciel

Druhá, definitívna očista, prebehla v hoteli Kaskády, kde sme si dopriali bazénik a krátky wellness. Tam sa definitívne odplavili z našich zhuntovaných tiel aj posledné zvyšky blata a po čase sa z nás stali opäť ľudia :).

15 zablateny bajk


Jedno krátke video z BBB Vlko – Hron cyklomaratónu 2013:
http://www.youtube.com/watch?v=-xqxnP9Srj8&feature=player_embedded

foto a text: LB 2013
foto: www.mtbiker.sk, www.cyklo.sao-tatry.sk, Adriana Korytková, Miloš Čuba, Vladimír Kóši

<< späť

 

Copyright © 2013. www.cyklotv.sk  Rights Reserved.