6. Oravský cyklomaratón 2013
... a jeho ďalší pokrok v organizácii ...

Tento rok sa podaril cykloorganizátorom na Orave skutočne husársky kúsok.

  Dve najlepšie cyklistické akcie, ktoré sa na Orave organizujú sa im podarilo vtesnať do jedného termínu. 46. ročník najstaršej cykloturistiky na Slovensku „Okolo Tatier“ a 6. ročník jedného z najlepších MTB maratónov sa konali v jeden a ten istý víkend. Počas krátkeho vyšetrovania sa nám podarilo zistiť, že na svedomí to majú cykloturisti, ktorí sa snažili v dobrej viere posunúť tatranskú akciu do teplejších dní. Zrejme si povedali, že po 45. rokoch májových teplotných prekvapení si zaslúžime povoziť sa v príjemnejšom podnebí.

01 koliba

Nenašlo sa veru veľa podobných týpkov, ktorí si povedali, že chcú stihnúť „dva v jednom“. Okrem nás. My sme si to povedať ani nemuseli, my sme to vedeli. Vedeli sme, že ani jedno z toho nemôžeme vynechať. V piatok 85 km na trase Nižná – Zakopane – Lysá Poľana – Ždiar. V sobotu ráno rýchly presun do Dolného Kubína, odjazdenie 40 km krásnych kopčekov, popoludní návrat do Ždiaru. V nedeľu 130 km na trase Ždiar – Štrbské Pleso – Lipt. Hrádok – Lipt. Mikuláš – Zuberec – Nižná. Čakal nás skutočne výživný víkend :).
Počasie bolo opäť tým hráčom, ktorý rozhoduje takéto zápasy. Tento rok dokonca výrazne zmenil trasu Oravského maratónu. V najvyššie položených úsekoch trate, na horských lúkach blízko Prosieckej doliny, muselo byť blata ako po rozvodnenej Amazónke, keďže sa traťoví maršáli rozhodli prvýkrát radikálne zmeniť trať. Namiesto zablatených 42 km bolo tento rok na programe len 39 km, z čoho veľkú časť presmerovali na suchšie, rýchlejšie a pevnejšie lesné a poľné cesty. O tom sme sa ale, na našu smolu, dozvedeli až tesne pred štartom.

02 prezuvanie gum
Po nekonečných dažďoch sme totiž mali v našej malej poľnej pripravené gumy do blata s dezénom, za aký by sa nemusel hanbiť ani Jakeš na Dakare. Ešte v Ždiari sme si ich poctivo prezuli v nádeji, že nás vyhrabú aj z toho najhlbšieho blata. Pri jazde po asfalte tie gumy vydávali zvuky trochu ako bojové vozidlo pechoty, trochu ako ratrák na betóne.

03 pred startom

Úvod trate po štarte na námestí v Dolnom Kubíne bol tradičný. Tiahle rýchle stúpanie cez Medzihradné do Srňacieho, tam terénny výťah smer Malatiná. Pred ňou bol terénny úsek vynechaný a trasa presmerovaná na asfalt.

04 stupanie asfalt

Kombinácia 3 km po asfalte a mojich gúm skončila tým, že do  zadnej pneu som natlačil ešte pol „sifónky“, takže namiesto predpísaných 4 barov tlaku som tam mal aspoň 5. Tam som stratil kontakt so Zlaťou a s Harym, ktorých som videl až v cieli.

   05 Zlata na trati 06 Zlata v cieli

Cez amfík sme preleteli v protismere a odtiaľ nás to hodilo na 4 km dlhú, tiahlu, tvrdú lesnú cestu, ktorá by sa tiež dala urobiť aj na galuske. Potom sme sa trošku omočili a zašpinili v nejakých mlákach a postupne sa dostali opäť do Malatinej k bufetu.

07 Slavo bufet

Ešte pred Malatinou je môj pamätný kamenistý úsek, kde som v r. 2011 dostal šusdefekt s dĺžkou čistého rezu gumy okolo 50cm. Vtedy nad tým kameňolomom stáli chlapi z Horskej služby. Varovali, vystríhali, spomaľovali. Teraz tam miesto nich boli len výkričníky, ktoré asi kričali dosť slabo. Marián ich zrejme vôbec nepočul kričať, lebo sa mu podaril prelet nad predným kolesom. Na šťastie bez následkov, ak nerátam tú jazvu pod jeho pravou bradavkou, ktorá vyzerala ako zle zašitá jazva po implantácii silikónu :).
Ponad obec Pokrývač do Pucova, okolo ďalšieho bufetu sme nastúpili na tradičný peší výšľap k Vendelínovi. Profíci to asi aj tento rok vystúpali v sedle, no to my nie sme a tak hanba – nehanba, išlo sa peši. Fotograf pod vrcholom bol natoľko slušný a vychovaný, že fotil iba tých, ktorí stihli pred ním vysadnúť do sedadla. Tesne za ním som opäť zosadol :).

08 Vendo 1

Napriek tomu, že Vendelín je zákerný kopčisko, dajú sa tam vidieť aj pekné veci. Niektoré sa pritom ešte aj usmievajú. Ten šport nie je len o samej vode a špinavom blate, vie byť aj krásny :).

09 Vendo 2  10 Vendo 3

Za odmenu bol potom zjazd okolo kaplnky do Srňacieho. Tu som si vybral svoj diel modrého z neba pre zmenu ja. V rýchlom zjazde som sa viezol za nejakou mladou kočkou. Jej štýl sa mi zdal akýsi podozrivo roztržitý, tak som prestúpil do druhej koľaje. Len čo som sa dostal vedľa nej, v okamihu zmizla. Predným kolesom padla do jamy, z ktorej sa už nevyhrabala. Máličko som pribrzdil v nádeji, že budem musieť dýchať z úst do úst, no keď sa postavila, sklamaný som pokračoval. Potom som sa už napojil na asfaltku, ktorá všetkých vo vysokej rýchlosti doviedla až do cieľa pri Kolibe.

11 Hary zjazd

12 Zlata zjazd

V závere teda stavitelia trate vynechali tiahle stúpanie po lúke k vysielaču, odkiaľ sa po minulé roky letelo takmer voľným pádom po bridlicových kameňoch do Medzihradného. Tam by sa to naozaj nemuselo dobre skončiť. Pod tým padákom v sklone sedlovej strechy pokrytej mokrými kameňmi by pokojne mohli zriadiť dočasnú poľnú nemocnicu. Možno by sa boli uživili aj funebráci :).
Nič z toho však potrebné nebolo. Vynechanie dažďom najviac postihnutých úsekov bolo urobené múdro a citlivo, nové boli vyberané s ohľadom na počasie predchádzajúcich dní vhodne. Trať bola výrazne rýchlejšia ako po iné roky o čom svedčia aj časy víťazov. Zatiaľ čo v r. 2012 mal víťaz na 42 km trati čas 1:50 hod. (22,8 km/h), tento rok na 39 km to bolo iba 1:35 hod. (24,6 km/h).

13 Marian zjazd

14 Slavo zjazd

O svojom čase a výsledku radšej diskrétne pomlčím, naozaj to nestojí za reč. Hary ďaleko vpredu, Zlaťa tesne za ním, kúsok za ňou Marián. Slávo sa v našej súkromnej hitparáde dostal prvýkrát predo mňa, nadelil mi takmer 3 minúty. Trvalo mu to presne rok, lebo Oravský 2012 bol jeho prvým maratónom. Čakal som to, ale nie tak skoro :).
Ideálne počasie, správne pozmenená trať, výborné značenie, množstvo dobrovoľníkov, fotografov a pekných fotiek, kamera na motorovom rogale, chutné jedlo a pitie, ... Ten podtitulok z úvodu je úplne na mieste: títo ľudia to robia výborne, stávajú sa z nich profíci a z Oravského cyklomaratónu skvelý športový a spoločenský zážitok.

15 range rover

16 bufet ovocie

Možno nie je ďaleko doba, keď budeme chodiť do Dolného Kubína jazdiť častejšie ako raz do roka ...

foto a text: LB 2013
foto: www.cykloklubdk.sk, www.mtbiker.sk

<< späť